Manapság egyre fontosabb lett számunkra, hogy az ételeink, a kozmetikumaink vagy akár a ruháink is minél természetesebbek legyenek. Tudtad, hogy a fűszerekkel és növényekkel nem csak karban tarthatod egészségedet, hanem kúrálhatod is magadat?
A fitoterápiát, vagyis a növényekkel és fűszerekkel való gyógyítás évezredek óta ismert, manapság pedig ismét a figyelem középpontjába került, egyre többen fordulnak a kíméletes, ám rengeteg esetben a gyógyszerekhez hasonlóan hatásos gyógynövényekhez. Hogy ebben a témában is otthonosan mozogj, megkértük Hóka Ildikó fitoterapautát, segítsen rávilágítani néhány apró házi praktikára.
GYÓGYÍTÓ KÚRÁK
A különböző növényeket belsőleg tea, szirup, tinktúra, tabletta, por vagy kapszula formájában, míg külsőleg gyógyfürdő, irigálás, beöntés, szemcsepp, fülcsepp, orrcsepp, gargarizáló szer, inhaláló szer, bedörzsölőszer (olaj, kenőcs), kenőcs, krém, tapasz, pakolás formájában alkalmazhatod.
Vannak olyan gyenge hatású gyógynövények, amelyek ugyan beszerezhetők a gyógynövény szaküzletekben, ám túladagolásuk veszélyes is lehet, éppen ezért bármilyen komolyabb kúrába is kezdenél, mindig kérd ki egy fitoterapauta szakember vagy természetgyógyász véleményét. Az olajok esetében figyelj arra, hogy mindig 100%-ban természetes olajat válassz.
FONTOS ALAPSZABÁLYOK
■ Mielőtt belevágnál valamilyen gyógynövényes kúrába, soha nem feledkezz meg minél több információt beszerezni az adott növényről és annak tulajdonságairól. Ha biztosra szeretnél menni, keress fel egy fitoterapeutát vagy természetgyógyászt, illetve érdeklődj a gyógynövényboltokban.
■ Ne hidd azt, hogy minden betegséget meg tudsz oldani a gyógynövényekkel. Minden esetben kérd ki orvosod véleményét is, és mindig tájékoztasd arról, milyen gyógynövényekkel egészítenéd ki a kúrát.
■ Gyógytea készítésnél sose használj alumíniumból készült edényt, szűrőt vagy kanalat és tartsd be az előírt használati utasításokat. Nem mindegy, hogy hidegen áztatva vagy forrázva alkalmazod az adott növényt!
■ Az ajánlott napi mennyiséget, ami általában 2-3 csésze/nap, soha ne lépd túl.
“A gyógynövényeket mindig kúraszerűen alkalmazd, erről pedig mindig kérd ki szakember véleményét. Ha alkalmanként megiszol egy-egy csésze gyógyteát, nem fogod elérni a kívánt hatást.”
VESD BE EZEKET!
Íme, néhány gyógynövény,
melyeket te is bevethetsz otthon.
AZ ÁLMATLANSÁG LEGYŐZŐJE
A levendulát a leggyakrabban a belőle készült illóolajként alkalmazzák. Álmatlanság ellen cseppents lefekvés előtt pár csepp levendulaolajat a párnádra. Külsőleg, ecsetelőként alkalmazva, pedig a különböző zúzódások, rovarcsípések kezelésére is nagyon hatásos.
“Levendula- az álmatlanság legyőzője”
NEMCSAK PIZZÁRA JÓ
Oreganót vagy szurokfüvet, próbáld meg minél többször beiktatni az étkezéseid közé, mert magas A és C-vitamin tartalma miatt kiváló antioxidáns, és a leggazdagabb ásványi anyag forrás. A puffadással, székrekedéssel, gyomorrontással vagy éppen hasmenéssel küzdőknek pedig kifejezetten ajánlott fogyasztani.
Aromás illóolaj formájában is használhatod, melyet a bőrre felvíve alkalmazhatsz.
Tegyél pár cseppet a füled mögé,esetleg a nyakadra,
vagy keverj el 1-5 cseppetegy pohár vízben.
NE GÖRCSÖLJ
Kínzó menstruációs görcseid kitűnő ellenszere lehet a palástfű, de foghúzás utáni öblögetésre és vízhatjásra is hatásosan alkalmazható. Forrázz le két teáskanálnyi szárított és összeaprított palástfüvet 2,5 deci vízzel, hagyd állni nyolc tíz percig, szűrd le, hagyd kihűlni. Ülőfürdőként is remekül alkalmazható: forralj fel fél liter vízben négy evőkanyálnyi palástfüvet, majd
szűrd le, add hozzá a fürdővízedhez.
A SOKSZÍNŰ ZSÁLYA
A zsálya kifejezetten jó hatást gyakorol a légzőszervi panaszokra, de felfúvódás, emésztési zavarokra
vagy rovarcsípésekre is alkalmazható. Öntsd le két és fél deci forrásban lévő vízzel egy-két teáskanálnyi szárított vagy friss zsályát. Hagyd tíz percig ázni, majd szűrd le. Javasolt napi adagja 2-3 csésze (kb. 4-7 deci). Emésztési panaszokra étkezések előtt 20 perccel igyál meg két deci ízesítetlen zsályateát, de ügyelj arra, hogy naponta maximum csak 2-3 csészét fogyassz. Fogíny- vagy garatgyulladás esetén ugyanezzel a mennyiséggel naponta három alkalommal öblögess.
A bíborvörös kasvirág vagy más néven ehinácia kúraszerű alkalmazásával kiválóan megerősítheted az
immunrendszered. Érdemes évente kétszer – tavasszal és ősszel – három hétig minden étkezés előtt 2×1 mokkáskanál ehinaciát egy deci vízben feloldva meginnod. Ha inkább tea formájában fogyasztanád, akkor napi három filtert főzz le, ha a kapszulában, akkor pedig elég napi egyet bevenned.
AZ IMMUNRENDSZERED ERŐSÍTŐJE
A cikk írója: Hóka Ildikó
okleveles természetgyógyász, fitoterapeuta, aromaterapeuta, reflexológus, a Magyar Természetgyógyászok Szövetségének tagja, Aromaterapeuták Magyarországi Egyesületének szakmai tagja
Az eredeti cikk a Glamour Magazin 2013. októberi számában jelent meg.